Enter your keyword

post

Öğrenciler İçin İnternetin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Neler

Öğrenciler İçin İnternetin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Neler

Öğrenciler için internetin olumlu ve olumsuz yönleri neler? İnternet ve sosyal medya günümüzde hayatın bir parçası haline geldi. Araştırmalardan biri, insanların artık zamanlarının çoğunu internette geçirdiğini ortaya koydu. Web dünyasına erişimin birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Avantajların çok büyük olduğunu söylemek yanlış olmaz ama doğru kullanılması gerekir. Öğrenciler için internet bir nimetten daha fazlasıdır. Gelin beraber internetin öğrencilerin hayatında oluşturduğu etkilere bakalım.

Öğrenciler İçin İnternetin Olumlu Yönleri

İletişimi İyileştirir : İnternet, onlardan uzak olan arkadaşları ve akrabalarıyla iletişim kurmalarına yardımcı olur.

Araştırma : Önceden öğrencilerin araştırma yapabilmeleri için referansların yanı sıra yüzlerce kitap araştırmaları gerekiyordu ve bu yapılması en zor işlerden biriydi. Ancak internet insanların hayatına girdiğinden beri, her şey sadece birkaç tıklama ile halledilebiliyor.

Haberler ve Güncellemeler : Öğrenciler için dünya çapında olup bitenlerin güncel olması da önemlidir. Günümüzde öğrencilerin haberleri ve güncellemeleri tamamen televizyona bağlı olmaktan ziyade sosyal medya üzerinden daha hızlı ve anında haberdar olmaları.

Eğitim : Öğrencilerin web dünyasında alabilecekleri en iyi şeylerden biridir. Öğrenim sürecini oldukça kolaylaştıracak eğlenceli bir öğrenim deneyiminin yanı sıra web üzerinde çok sayıda eğitim web sitesi, çevrimiçi yardım merkezi, uzman görüşü ve diğer çalışma odaklı materyaller vardır. Kısacası, web dünyası sadece öğrenciler için değil, herkes için öğrenmenin yeni yoludur.

Öğrenciler İçin İnternetin Olumsuz Yönleri

Bağımlılık : Araştırmaya göre internet, dünyada en çok bağımlılık yapan üçüncü şey. Günümüzde birçok öğrenci sosyal medya ağ sitelerine bağımlı hale gelmiştir ve bu onların aileleri, arkadaşları ve ayrıca çalışmalarında geçirdikleri zamanları azaltmaktadır.Çok fazla bağımlılığın her zaman tehlikeli olduğunu unutmayın.

Siber Zorbalık : Bu, dünyadaki her okulun büyük bir sorunudur. Bazı öğrenciler interneti aynı yaş grubundaki diğer öğrencilere zorbalık yapmak için kullanıyor. İnternette zorbalığa uğramak, bir öğrencinin çalışmalarını etkileyerek anksiyete, depresyon ve yalnızlık yaşamasına neden olabilir.

Uykusuzluk : Uykuya dalamamaktır. Bazı öğrenciler uykusuzluk çekiyor, bu yüzden okulda uykulu geziyorlar ve derslerden verim alamıyorlar.Çevrimiçi oyun oynamak ve sosyal medyada daha fazla zaman geçirmek için uyku saatlerini kısaltmaktadırlar.

Azaltılmış Düşünme Kapasitesi : Öğretmenler öğrencilere ödev verdiğinde, öğrenciler bunu web dünyasından bulma ve kopyalama eğilimindedir.Bunu yapmak öğrencilerin düşünme kapasitesini azaltmaktadır.

Dikkat dağıtma : Çok fazla web dünyasına erişim, öğrencileri çalışmalarından uzaklaştırabilir. Teknolojik aletleriniz  için ne kadar çok zaman harcarsanız, çalışmalarınıza o kadar az zaman ayırabilirsiniz.

Web dünyasına doğru bir şekilde erişilirse, insanlar bundan çok sayıda avantaj elde edebilir. Tüm olumsuz etkilerle başa çıkmak tamamen kullanıcılara bağlıdır.

Öğrenciler için internetin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.