Enter your keyword

post

Avukatlık mesleğini yakından tanıyalım

Avukatlık mesleğini yakından tanıyalım

Avukatlık mesleği hakkında bilgiler yazımızla sizlerleyiz. Günümüzde pek çok öğrenci avukat olma hayaliyle eğitim hayatını sürdürmektedir. Avukatlık mesleği, kendi içerisinde pek çok farklı dala ayrılabilir. Ceza avukatı, boşanma avukatı, iş davası avukatı gibi…

Avukatlık Mesleği Hakkında Bilgiler

Avukatlar davalarda müvekkillerini savunarak müvekkillerinin davalarını kazanmasını sağlarlar. Avukat olmak için öncelikle 5 yıllık hukuk fakültesini bitirmek gerekir. Hukuk fakültesi geçtiğimiz aylarda 4 yıldan 5 yıla çıkarılmıştır. Hukuk fakültesi bittikten sonra zorunlu olarak 1 yıl staj yapmak gerekir. Bu stajın 6 ayı en az 5 yıllık tecrübesi olan bir avukatın yanında, diğer 6 ayı ise mahkemelerde geçmektedir.

Staj bitirildikten sonra kendi avukatlık büronuzu açabilir, devlette kamu avukatlığı yapabilir ya da özel bir şirketin avukatı olabilirsiniz.

Peki Avukatlar Ne Kadar kazanır?

Eğer özel sektörde yani bir şirkette avukat olmak istiyorsanız, işe girdiğiniz gibi 3500 tl ile 6000 tl arasında maaş alabilirsiniz. Bu para çok büyük şirketlerde bile böyledir fakat tecrübeniz arttıkça maaşınızda artmaktadır. Bakılacak davalara ve bölgenizde tanınabilirliğe göre bu maaş daha da artabilir.

Samsun Ceza Davası Avukatı

Ceza hukuku, toplumdaki yasaklanmış davranışlarla ilgili hukuk alanıdır. Hükümet liderleri belirli eylemleri yasaklamak için adımlar attığında suç yaratırlar. Samsun ceza davası avukatı, ceza hukukunun uygulanmasının yanı sıra ceza hukuku ihlali iddialarına karşı savunmayı da içeren hukuk alanıdır.

Samsun Boşanma Davası Avukatı

Samsun boşanma avukatı, boşanma davalarına bakan avukattır. Evlilik ilişkisi geri dönülemez bir şekilde bozulduğunda, boşanma avukatı eşlerden birine (müvekkili) yardımcı olacaktır. Taşınmaz ve taşınırların nasıl bölüneceği, reşit olmayan çocuklarla ilgili bakım ve iletişim düzenlemelerinin ne olacağı ve nafaka hesaplamaları dahil tüm hukuki hususlar boşanma avukatı tarafından ele alınır.

Eğer devlette avukatlık yapmak istiyorsanız işe girdiğiniz gibi 6000 tl ile 7000 tl arasında bir ücret alabilirsiniz. 1 yıllık tecrübeli bir avukatın maaşı 9000 tl iken maaşınız yıllar geçtikçe artmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.